Súlyos leleplező információk kerültek ki Sulyok Tamásról
Súlyos leleplező információk kerültek ki Sulyok Tamásról: esernyők százezrekért, családi jelenlét a honvédségi gépen
Újabb kellemetlen részleteket hozott nyilvánosságra Magyar Péter Sulyok Tamás februári amerikai útjáról. A miniszterelnök állítása szerint a köztársasági elnök 12 napos Egyesült Államok-beli útja több százmillió forint közpénzbe kerülhetett, miközben a hivatalos program a közölt információk alapján nem tartalmazott érdemi amerikai kormányzati vagy kongresszusi tárgyalásokat. Magyar szerint csak autóbérlésre 62,7 millió forintot költöttek, esernyőkre pedig 384 224 forint közpénz ment el.
Magyar Péter szerint újabb luxusút részletei kerültek elő
Magyar Péter szombati Facebook-posztjában azzal a kérdéssel indított, hogy mit keresett Sulyok Tamás fia, dr. Sulyok Márton az elnök 12 napos amerikai útján a honvédségi Falcon gépen, ha hivatalosan nem volt tagja az elnöki delegációnak.
Ez a kérdés azért különösen kényes, mert a köztársasági elnöki utaknál elvileg pontosan dokumentálni kell, kik utaznak hivatalos delegációban, milyen minőségben vesznek részt a programokon, és ki fizeti az utazásuk, szállásuk, szállításuk költségeit. Ha egy családtag úgy jelenik meg az állami gépen vagy hivatalos programokon, hogy közben nem világos a szerepe, az minimum magyarázatra szorul.
Magyar Péter szerint Sulyok Tamás február 26-tól 12 napos hivatalos úton tartózkodott az Egyesült Államokban, jelentős közpénzfelhasználás mellett. A miniszterelnök azt állítja, hogy az elnöki delegáció csak autóbérlésre 62,7 millió forintot költött, ami önmagában is olyan összeg, amelynél jogosan merül fel a kérdés: pontosan milyen szolgáltatásért, milyen időtartamra, milyen járművekre és milyen feltételekkel fizettek ennyit.
Esernyőkre is közel 400 ezer forint ment el
A poszt egyik leginkább figyelemfelkeltő részlete az esernyők ügye. Magyar Péter szerint az amerikai út során esernyőkre 384 224 forint közpénzt költöttek.
Ez is érdekelhet
Ez elsőre apróságnak tűnhet egy több százmilliós út mellett, de politikailag éppen az ilyen részletek szoktak igazán erősen hatni. Mert egy átlagos választó pontosan érzi, mennyire abszurdnak tűnik, amikor állami vezetők útján esernyőkre megy el majdnem négyszázezer forint, miközben az országban családok ezrei számolgatják a rezsit, a bevásárlást vagy az iskolakezdést.
Magyar ironikusan fel is tette a kérdést: vajon miből lehettek ezek az esernyők?
A kérdés persze nem pusztán az esernyőkről szól. Hanem arról, hogy milyen szemlélet uralkodott az állami vezetői utaknál. Volt-e takarékosság? Volt-e kontroll? Volt-e bárki, aki azt mondta: ezt már nem kellene közpénzből így kifizetni?
Hivatalos tárgyalások helyett városnézés?
Magyar Péter állítása szerint az elérhető információk alapján Sulyok Tamásnak az út során nem volt hivatalos tárgyalása sem az amerikai kormányzattal, sem a Kongresszus, sem a Szenátus tagjaival. A program ezzel szemben főként helyi magyar közösségekkel való találkozókat, előrehozott március 15-i rendezvényeket, városnézést és múzeumlátogatást tartalmazhatott.
Ez azért fontos, mert egy 12 napos, több százmilliós elnöki út politikai és diplomáciai indokoltságát éppen az mutatná meg, milyen konkrét állami, gazdasági vagy külpolitikai eredmény született belőle. Ha nem voltak magas szintű amerikai tárgyalások, akkor nehezebb megmagyarázni, miért kellett ilyen hosszú, ilyen drága útra indulni.
Magyar Péter párhuzamot is vont Áder János 2018-as amerikai útjával, amelyet korábban szintén élesen bírált. A miniszterelnök szerint Sulyok útjának jelentős része is inkább városnézéssel és látogatásokkal telt, mint valódi diplomáciai munkával.
A Dallas sorozat ikonikus helyszíne is előkerült
A bejegyzés egyik legfurcsább részlete, hogy Magyar Péter szerint Sulyok Tamás a feleségével és fiával együtt meglátogatta a Dallas sorozatból ismert Ewing-család filmbeli lakhelyét, a Southfork Ranch-et.
Ez önmagában akár magánprogram is lehetne, de éppen itt jön a döntő kérdés: ki fizette? Ha egy hivatalos út keretében, állami géppel, állami logisztikával, közpénzből finanszírozott szállítások mellett családi jellegű programok is megjelennek, akkor világosan el kell választani a hivatalos költségeket a magánkiadásoktól.
Magyar Péter azt állítja, hogy Sulyok fia a magyar honvédség Falcon gépén utazott több amerikai város között: New York és Cleveland, Cleveland és New Orleans, New Orleans és Houston, valamint Houston és Dallas között. A miniszterelnök szerint az is tudható, hogy ott ült a köztársasági elnök néhány találkozóján.
A megválaszolandó kérdés tehát egyszerű: milyen jogcímen volt ott, milyen minőségben utazott, és ki állta a költségeit?
Sulyoknak most magyarázatot kellene adnia
Magyar Péter posztja egyértelműen politikai támadás, de a benne szereplő kérdések közérdekűek. Egy köztársasági elnök hivatalos útja nem magánügy, ha azt közpénzből finanszírozzák. A delegáció tagjai, az út célja, a diplomáciai eredmények, a szállítási költségek, a családtagok jelenléte és a vitatott tételek mind olyan ügyek, amelyekre az állampolgárok joggal várnak választ.
Sulyok Tamás számára ezért a hallgatás aligha lesz tartható stratégia. Ha minden szabályosan történt, akkor ezt dokumentumokkal, programlistával, költségkimutatással és világos magyarázattal lehet bizonyítani. Ha viszont vannak nehezen indokolható tételek, akkor az már politikai és akár jogi következményeket is felvethet.
Fontos hangsúlyozni: önmagában Magyar Péter állítása nem bírósági megállapítás. Azt, hogy történt-e szabálytalanság, visszaélés vagy jogsértés, az illetékes szerveknek kell megvizsgálniuk. De a nyilvánosságra hozott részletek alapján a kérdések nagyon is jogosak.
„Tovább is van. Mondjam még?”
Magyar Péter a posztját fenyegetően hangzó félmondattal zárta: „Elnök úr, tovább is van. Mondjam még?”
Ez arra utal, hogy a most nyilvánosságra hozott információk talán nem az utolsó részletek Sulyok Tamás amerikai útjáról. Ha valóban újabb dokumentumok, számlák vagy programadatok kerülnek elő, akkor a köztársasági elnök körüli ügy tovább dagadhat.
A történet politikai súlya egyértelmű. A Tisza-kormány éppen azzal érvel Sulyok eltávolítása mellett, hogy a régi rendszer közjogi szereplői nem maradhatnak következmények nélkül a helyükön. Egy ilyen luxusútról szóló leleplezés ebbe a képbe illeszkedik: közpénz, családi jelenlét, honvédségi gép, drága autóbérlés, esernyők százezrekért, és kevéssé látható diplomáciai eredmény.
Sulyok Tamásnak most nem elég általánosságban beszélnie méltóságról, alkotmányosságról vagy a hivatal tekintélyéről.
Most számlákra, programokra és válaszokra lenne szükség.
Mert ha egy 12 napos amerikai út valóban így nézett ki, akkor nemcsak az a kérdés, mennyibe került.
Hanem az is, hogy ezt ki gondolta rendben lévőnek.