Connect with us

Egyéb

Rossz hír érkezett a jogosítványokról, ennek senki nem örül majd – Ez drága kör lesz!

Rossz hír érkezett a jogosítványokról, ennek senki nem örül majd

Mélyen a zsebbe kell nyúlni!

Három éve 201 620, tavaly 322 110, idén már 345 800 forintba kerül átlagosan a személygépjármű-vezetői tanfolyam. Ráadásul várható a jogosítványszerzés hamarosan még tovább drágul, az autósiskolák ugyanis kénytelenek a tanulókra áthárítani az újabb és újabb költségeket. Az elmúlt években tapasztalt drágulás miatt sok vidéki városban jelentősen csökkent az érdeklődés a jogosítvány megszerzése iránt. Az áremelkedés okai mögött a magas üzemanyagár, és az infláció áll – írja a hellovidek.hu.

A kormány azért, hogy valamelyest mérsékelje az utóbbi évek drasztikus emelkedését tavaly bejelentette, hogy átvállalja a B kategóriás jogosítvány megszerzésének szinte a teljes költségét sikeres vizsga letétele után utólagos visszatérítés formájában a középiskolásoknak és az állami szakképző intézményekben tanulóknak.

Az állami támogatás érinteni fogja „a közlekedési alapismeretek” elsajátítását, amely a KRESZ-vizsgáig vezető elméleti oktatást jelentheti, és „a gyakorlati vizsga letételéhez szükséges ismeretek” megszerzését is, amely a forgalmi vizsgáig előírt 29 gyakorlati órára vonatkozhat. Tehát a vizsgadíjakat leszámítva a teljes képzés költségét az állam fizetné a 2024/25-ös tanévtől, azaz 2024 szeptemberétől. Bár részleteket azóta sem közöltek a törvényjavaslattal kapcsolatban 2024 január elején megerősítették: valóban úgy tervezik, hogy ősztől ingyenessé teszik a jogsit kb. 50-60 ezer diák számára.

Az államilag szabályozott vizsgadíjak egyébként tavaly óta nem változtak tavalyhoz képest. A Kresz vizsga 4600 Ft, a gyakorlati vizsga pedig 11 000 Ft marad. Az elsősegély- nyújtó tanfolyam 10 000 Ft, a vizsga díja pedig 18 000 Ft.

Böröcz Mátyás, a Magyar Autósiskolák Szövetségének (MAISZ) elnöke szerint vidéken nagyon megcsappant a jogosítványt szerzők száma, ráadásul sokan az új jogszabályváltozástól teszik függővé azt, hogy beiratkoznak tanfolyamra.

– Az autósiskolák nagyon nehezen élik meg egyébként is a mindennapokat, jelentős létszámcsökkenés van vidéken sok helyen. Főleg azoknak nehéz, akik bérlik a helyiségeket az oktatáshoz, és amellett még ki kell termelni a minimálbér-emelésből fakadó további forrásokat is – tette hozzá.

Pető Attila, KRESZ-professzor is hasonló létszámcsökkenésről számolt be a lapnak, a szakember tapasztalatai szerint a Covid óta átlagosan olyan 10-15 százalékkal esett vissza a tanulók száma. Ráadásul az sem tesz jót a piacnak, hogy a kormány által belengetett rendelkezés miatt sokan kivárnak inkább, mielőtt elkezdenék a tanfolyamot.

Arra a kérdésre, hogy elegendő autóoktató áll-e idehaza rendelkezésre a Böröcz Mátyás azt mondta, hogy jelenleg különböző kategóriákra képzik az autóoktatókat. Adott esetben lehetőség van csak B kategóriát oktatni, ebből a szempontból van kellő utánpótlási lehetőség, ám hogy mit hoz a jövő még kérdéses. Az mindenesetre tény, hogy egyre több az oktatók közül az, aki másodállásban dolgozik már.

Pető Attila szerint 2020-ban relatíve kevés oktató volt, mint mondta évente egy közlekedésoktató tanfolyamot szervez a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet (KTI). Magyarországon hozzávetőlegesen 4 ezer autóoktató van, évente kb. 300 új oktató jön, de kb. ugyanennyi ki is esik. A szakember szerint, ha elindul a kormány által felvázolt kedvezmény, akkor kapásból 30-40 ezer emberrel bővülhet az újjonnan jogosítványt szerzők aránya, amit a meglévő kapacitásokkal képtelenség lesz kezelni.

Forrás

Continue Reading

Ajanlo

To Top