Hétköznapok
Óriási bírságot kaphat, aki leveri a fecskefészket: egész évben tilos hozzájuk nyúlni!
Óriási bírságot kaphat, aki leveri a fecskefészket: egész évben tilos hozzájuk nyúlni >>>
Téves a tájékoztatás, hogy április elsejéig le lehet verni a fecskefészkeket.
A fecskefészkeket egész évben tilos leverni, hívta fel a figyelmet a Mályi Madármentő Állomás a Facebook oldalán. Ugyanis számos médium évről évre tévesen közöli, hogy a fészkeket április elsejéig el lehet távolítani.
Valóban igaz, hogy hatósági engedéllyel áprilisig elsejéig le lehet verni a fészkeket, de ezt az engedélyt előzőleg az illetékes Kormányhivataltól kell megkérni, és azt csak indokolt esetben adják ki, akkor is szigorú feltételek mellett. Április elsejétől viszont még engedéllyel sem szabad a fészkekhez nyúlni.
A fecske védett madár
A fecske több mint húsz éve védett faj Magyarországon, eszmei értéke 50.000 forint. Mivel egy pár egy fészkelés alkalmával 4-6 tojást rak, így a fészek leverését akár negyedmillió forintot meghaladó összeggel is büntethetik fészkelési időben.
A fészek leverésére csak indokolt esetben, egy átépítés vagy felújítás kapcsán adhat engedélyt az illetékes Kormányhivatal, az engedélyhez pedig gyakran szakértői véleményt is kérnek, melyet a helyileg illetékes Nemzeti Park bocsát ki. Ha a Kormányhivatal engedélyezi a fészek eltávolítását, az átalakításnak úgy kell lezajlania, hogy a végén az épület ugyanúgy alkalmas legyen a fészkelésre, tehát, például nem használhatnak olyan vakolóanyagot, amin nem tapad meg a fészek, vagy olyan építészeti megoldást, mely lehetetlenné teszi a fészeképítést.
Ezt az engedélyt a hatóság április elsejei hatállyal bocsátja ki, utána már nem lehet piszkálni a fészkeket, hogy a munkálatok ne zavarhassák meg a hazatérő fecskepárok szaporodását. A fecskék ugyanis vészesen fogynak az országban, az Index.hu 2015-ös adatai szerint a molnárfecskék száma 65%-kal, a füsti fecskéké 44%-kal, a partifecskéké 30%-kal esett vissza 10 év alatt.
Aki azt látja, hogy valaki fecskefészket ver le, vagy más módon árt a madaraknak, a rendőrség hívószámán jelentheti a hatóságoknak az esetet, de hasonló helyzetben bármelyik madármentő szervezetet is értesítheti, akik megteszik a szükséges feljelentéseket.