Egyéb
Négy titkos vidéki fürdő, amit csak a helyiek ismernek, pedig igazi csodák!
Négy titkos vidéki fürdő, amit csak a helyiek ismernek
Hirdetés
Unod már a szokásos strandokat, ám nincs kedved csillagászati összegeket költeni a belépőre? Íme négy vidéki fürdő, amit szinte csak a környékbeliek ismernek, ezért az árak barátságosak és nincs akkora tömeg sem, mint a felkapott helyeken.
Hirdetés
Utál egész nap a légkondiban ücsörögni, de a szokásos strandokat is unja már, ráadásul nincs kedve csillagászati összegeket költeni a belépőre? Íme négy vidéki fürdő, amit szinte csak a környékbeliek ismernek, ezért az árak barátságosak és nincs akkora tömeg sem, mint a felkapott helyeken. A jelszó: csak semmi flanc!
Országjáró körútjaink során a helyi fürdők felfedezése mindig kötelező körnek számít.
IGAL
Igalra Budapesttől alig több, mint másfél órányi autóútra, Somogy megyében találtunk rá. Már az odavezető út se volt semmi, Belső-Somogyban ugyanis olyan a táj, mint egy életre kelt terepasztal. Kukoricatáblák, sárgálló napraforgók és a legkülönbözőbb árnyalatú zöld dombok és mezők között vezetett az utunk. Igal szélén található a Somogy-tolnai hátság legmagasabb pontja, ahonnan rálátni a Balatonra, dél felé pedig még a Mecsek is kirajzolódik.
Galéria: Négy titkos vidéki fürdő, amit csak a helyiek ismernek (22 kép)Fotó: Igali Gyógyfürdő
Igal története is az egyszer fent, egyszer lent sztorik közé tartozik, de témánk szempontjából az első jelentős esemény 1940-hez köthető. Ugyanis ekkor kezdtek olajat kutatni a környéken, ami helyett az egyik fúrás alkalmával 81 fokos termálvíz tört a felszínre. A forrásra a ’60-as években építették fel a fürdőt, amely azóta évről évre ismertebbé válik, és egyre többen látogatnak el ide. Ahogyan pedig az a fürdőinkkel már csak lenni szokott, Európában már rég tudnak a létezéséről és a legendás gyógyhatásáról, míg itthon inkább csak a fanatikus fürdőzők és a környező megyékben élők ismerik.
Az igali fürdő területén 13 medencét találunk, melyek többsége kültéri, ezért nyáron sem kell attól tartani, hogy meg fogunk főni a fedett térben. A fürdő bár a gyógyvizéről vált ismertté, korántsem csak ezt a profilt erősíti. A legkülönbözőbb hőmérsékletű élménymedencéket, úszómedencét és szaunavilágot is talál itt, így bátran elhozhatja ide az egész családot! A fürdő hangulatos, árnyas parkjában bőven van hely leheveredni a fűbe, nem fogják szardíniának érezni magukat, persze a szezon közepén valószínűleg itt sem lesznek egyedül.
Hol? Budapestről autóval az M7-es autópályán a kőröshegyi völgyhíd előtt, a bálványosi lehajtónál kell lefordulni, ahol Kaposvár felé kell venni az irányt.
Mennyiért? Felnőtteknek 2200 forint, 60 év felett 1800 forint, 6-tól 20 éves korig 1600 forint a belépő. Vannak kedvezményes délutáni jegyek és családi jegy is.
Mikor van nyitva? A fürdő nyáron reggel 9-től este 8-ig tart nyitva.
Mit csináljunk utána? Városnézés Kaposváron, középkori séta Somogyváron, vagy a várongi Kaktuszfarm felfedezése.
HEGYKŐ
Az osztrák-magyar határ mentén, a Fertő-tó partján fekszik Hegykő, amit az évszázadok során kézről-kézre adtak egymásnak a nemesi családok, 2001 óta pedig a világörökség részeként tartjuk számon. Ennek ellenére sokan még csak nem is hallottak a településről.
Galéria: Négy titkos vidéki fürdő, amit csak a helyiek ismernek (22 kép)Fotó: Sá-Ra Termál
A hegykői gyógyíz akár fiatalnak is mondható, hiszen 2004-ben kapta meg a minősítését. Az 1434 méter mélyről feltörő 55 fokos vizet a legkülönbözőbb gyógykezelésekhez használják, így ide is lehet beutalóval érkezni.
De ez a fürdő sem csak a gyógyulni vágyókat várja: van wellness medence, úszómedence, a kisebbeknek pedig pancsoló is. A fürdő kertje is kiválóan alkalmas a lazításra. Színes nyugágyakra heveredve olvasgathatunk a fák árnyékában bronzbarna osztrák nyugdíjasok között: hát kell ennél több egy tikkasztó nyári délutánon?
Hol? Budapestről az E60-as úton Győrig, majd onnan az M85-ösön érjük el Hegykőt.
Mennyiért? A belépő felnőtteknek 1500, 14 év feletti diákoknak 1200, 6 és 14 éves kor között pedig 950 forint. Az egész napos parkolójegy 500 forintba kerül.
Mikor van nyitva? A fürdő nyáron reggel 9-től este 7-ig tart nyitva.
Mit csináljunk utána? Fedezzék fel a Fertő madárvilágát a madármegfigyelő parkból,tekerjék körbe a tavat vagy üljenek fel a kisvasútra!
Még mindig vannak kérdéseim! A fürdőről ide kattintva talál bővebb információkat.
MAGYARHERTELEND
A Fishing on Orfű Fesztiválon járva fedeztük fel a magyarhertelendi termálfürdőt, ami azonnal az egyik kedvencünkké vált. Baranya megye tájait talán nem is kell ecsetelnünk: dombok és völgyek váltakoznak, ameddig a szem ellát, tehenek legelésznek az út mentén, de rókákkal és őzekkel is simán összefuthatunk.
Termálfürdő MagyarhertelendGaléria: Négy titkos vidéki fürdő, amit csak a helyiek ismernek (22 kép)Fotó: Benovics Gabor / Termálfürdő Magyarhertelend
A fürdő területén 11 medencét találunk, és ha jót akarunk, mindenképp kezdjük a kintiekkel, hiszen nyáron mégiscsak nagyobb szám a szabadban lenni. Nálunk az abszolút nyertes a főépülettől legtávolabb eső két medence lett, ahol egy hatalmas nádtető alatt ücsöröghetünk az árnyékban, a tájban bámészkodva – a fürdő ugyanis egy dombtetőre épült, így nem csak a víz, de a kilátás is szuper.
28 és 38 fok között mindenféle hőmérsékletű medence közül választhatunk és a gyerekek is kortól függően játszhatnak a sekélyebb és egyel mélyebb gyerekmedencékben, ahol még csúszdázni is lehet.
Ha pedig egy kis romantikára vágynánk, érdemes pénteken vagy szombaton érkezni, ezeken a napokon ugyanis a fürdő éjszaka is nyitva tart. Ilyenkor csak a hangulatvilágítást kapcsolják fel, és még a napközbeni forgalomnál is kevesebben vannak – a hangulatos, békés este tehát garantált, amit még egy különleges szaunaszeánsszal is megspékelhetünk.
Hol? Budapestről az M7-es autópályán Somogyon át is mehetünk, de választhatjuk az M6-ost is, alulról, Pécs irányából közelítve Magyarhertelendet.
Mennyiért? A felnőtteknek 1700, nyugdíjasoknak 1400, diákoknak 1200, 3 és 7 éves kor között pedig 600 forint a belépő. A péntek-szombat esti fürdőbelépő egységesen 1600 forintba kerül.
Mikor van nyitva? A fürdő nyáron reggel 9 és este 7 óra között tart nyitva. Pénteken és szombaton este a nyitva tartási idő után egy órával újra kinyit és este 8-tól éjfélig tart nyitva.
Mit csináljunk utána? Kiránduljanak el az Orfűi-tóhoz, fedezzék fel az Abaligeti cseppkőbarlangot, vagy vegyék célba Pécset – innen mindössze fél órára van!
Még mindig vannak kérdéseim! A fürdőről ide kattintva talál bővebb információkat.
CSISZTAPUSZTA
Legrégebbi és azóta is örök kedvencünket, a csisztapusztai élményfürdőt még gyerekkorunkban ismertük meg, de azóta sem ismerünk senkit, akit valaha hallott volna róla.
Pedig a Somogy megyei Buzsáktól öt kilométerre található fürdő vize éppolyan elismert gyógyhatású, mint a korábban felsoroltaké, és a hangulata sem marad el tőlük. Itt 1956-ban tört fel a 42 fokos termálvíz, amikor olaj után fúrtak – épp úgy, mint Igalban. A fürdőhöz azonban hosszú időn át nem vezetett semmilyen szilárd burkolatú út, ezért csak kisvasúton lehetett megközelíteni, medencék helyett pedig földbe vájt gödrökben fürödtek a csisztaiak.
Galéria: Négy titkos vidéki fürdő, amit csak a helyiek ismernek (22 kép)Fotó: Csiszta Fürdő
Ma már öt töltő-ürítő rendszerű medence várja az ide látogatókat: egy gyerekmedence, egy kis és egy nagy ülő medence, valamint egy kisebb és egy nagyobb fedett ülő medence. De van szauna és játszótér is, valamint néhány kiegészítő szolgáltatás is a kávézón és az éttermen kívül.
A fürdő területe egészen kicsi, ezért is imádjuk, mert ide mindig olyan visszatérni, mintha mi is idevalósiak lennénk, hiszen ezt a fürdőt tényleg csak a helyiek ismerik. Elnyújtózni a parkban és nézni a somogyi eget – ez azért mégiscsak jobb, mint a dugóban zötykölődni valamelyik tömött pesti strand felé.
Hol? Budapestről az M7-es autópályáról Fonyódnál kell letérni Lengyeltóti irányába, majd innen Buzsák-Csisztapuszta felé venni az irányt.
Mennyiért? A belépő felnőtteknek 1500, gyerekeknek pedig 1200 forint.
Mikor van nyitva? A fürdő nyáron reggel 9-től este 7-ig tart nyitva.
Mit csináljunk utána? Ismerjék meg Buzsák hagyományőrző szokásait, kiránduljanak egyet az eldugott belső-somogyi falvak között vagy vegyék célba a Balatont, hiszen csak húsz percnyi távolságban vannak!
Esős napok utáni reggel sétálunk a Hévízi-kifolyó partján. A csatorna melletti széles réten szénabálák százai sorakoznak, a csatorna fölött ködfoszlányok úsznak, a néhány, kutyát sétáltatón kívül semmi nem mozdul a tájban. A csatorna partján zavartalanul lehet gyönyörködni a csodálatos vízi virágokban. Az őshonos nílusi fehér tündérrózsákban és az indiai vörös tündérrózsákban, a leveleiken csillogó kristálytiszta vízben, a fekete mederbe mélyen lenyúló gyökerekben.
A csend és a látvány magával ragad, szinte hallani a virágok énekét, igen az énekét, mert az ilyen pompázatos tündérrózsák nem lehetnek némák, hiszen megpillanthatják önön szépségüket, tündéri voltukat a víz tükrében…
Idilli, békés világ. Most nyoma sincs a harcnak, amely a hatóságok és a fürdőzők között zajlott, merthogy a csatornában tiltott a fürdőzés. Volt idő, amikor tömegek strandoltak a csatorna partján s fürödtek a kifolyóban, noha a nyolcvanas évektől törvény szabályozza, hogy vízi műtárgy 200 méteres környezetében tilos a fürdés.
A kifolyó a Hévízi-tó déli zsilipjétől 1-2 méterre kezdődő partszakasz, ami Keszthely közigazgatási területéhez tartozik. Az ingatlan tulajdonosa a magyar állam, a kifolyó szerepel a lápi és szikes tavi védettséggel érintett területeket tartalmazó listán, országos jelentőségű védett természeti területnek minősül.
A gyógytóból kifolyó víz 10-12 méter szélességű csatornán távozik, s 13 kilométer megtétele után az Ingó-berek nádasa által megszűrve a Zala folyóba ömlik. A tóból kilépő meleg víz Európában is egyedülálló életkörülményeket teremt a trópusi folyókra emlékeztető élővilágnak. A Hévízi-kifolyó mélysége többnyire 1-1,5 méter közötti, de helyenként a 2 métert is elérheti. Gyönyörű, hazánk hideg vizes élőhelyein nem látható tündérrózsák pompáznak a vízében…
Ahogy közeledik a nyár, úgye kezd forgalmassá válni a csatorna, jelzi a zsiliphez közel kövekből, deszkákból összeeszkábált, csatornába vezető lépcső. Aki elég merész, itt mártózik meg az elfolyó meleg vízben…
Kép: Szupinger Tamás – Facebook
Hirdetés
A cikk forrása: https://www.tudasfaja.com/negy-titkos-videki-furdo/