Életmód - Egészség
Itt az ÚJ táblázat! Ezeket az ásványi anyagokat kell szedni a korod szerint! 40-50-60 évesek figyelem! Súlyos betegségeket okoz a hiányuk!
A szervezetünknek számos kémiai reakcióhoz van szüksége nyomelemekre. Szükség van rájuk többek között a hormonok és enzimek termeléséhez, az erek és a szívizmok jól összehangolt működéséhez, ugyanakkor a szervezet általános egészségéhez is hozzájárulnak a vitaminokkal és egyéb tápanyagokkal együtt.
Az ásványi nyomelemek az emberi test szöveteinek kevesebb, mint 5%-át foglalják el, de a jelenlétük nélkül nem termelődnek fehérjék, nem oldódnak fel a zsírok és szénhidrátok. A statisztikák szerint a világon élő emberek több mint 25%-a szenved tápanyaghiányban, ami negatívan befolyásolja a szellemi és fizikai képességeket, csökkenti az immunitást, rontja a vér összetételét.
1. Vas
Orvosi vizsgálatok kimutatták, hogy minden korosztály 30-35%-a vashiányban szenved. A vas a hemoglobin fő alkotóeleme, amely a szövetek és az agy oxigénellátását biztosítja. Fenntartja a vörösvértestek optimális szintjét, megakadályozza a belső szervek hipoxiáját, vagyis oxigénhiányos állapotát.
A vashiány fő tünetei a szervezetben:
– krónikus fáradtság;
– sápadtság;
– légszomj;
– erős szívdobogás.
A megfelelő mennyiségű vas biztosítása érdekében fogyasszunk baromfit, marhamájat, zöld zöldségeket (brokkolit, spenótot, káposztát), ezenkívül tengeri halat, hüvelyeseket, valamint kandírozott gyümölcsöket, például datolyát és aszalt szilvát.
2. Magnézium
A magnézium több mint 300 kémiai reakciót indít be a szervezetben, részt vesz a csontszövet és az idegvégződések kialakításában, valamint támogatja az izom- és agyműködést. A vér alacsony magnéziumtartalma esetén krónikus betegségek lépnek fel, álmatlanság, ingerlékenység jelentkezhet.
A magnéziumhiány okai közé tartoznak:
– A gyomor-bélrendszer korábbi műtétei;
– rossz táplálkozás;
– bélbetegségek;
– bélrendszeri diszbiózis.
A magnéziumhiány a lábgörcsök, a krónikus székrekedés és a magas vérnyomás okozója lehet. Az emberek több mint 70%-a csak minimális mennyiségben fogyaszt magnéziumot. Ha magnéziumhiányban szenvedsz, ne támaszkodj kizárólag táplálék-kiegészítőkre. Fogyassz több diót, tengeri algát, babot, zabpelyhet, illetve étcsokoládét.
3. Kalcium
A felnőttek esetében a testtömeg akár 2%-a kalcium. Ez a nyomelem elengedhetetlen a csontszövethez, a fogzománchoz, támogatja a szív- és érrendszer és az idegrendszer működését. Az egészségtelen diéta, a vegetáriánus étrend vagy a bélbetegségek azonban drámai mértékben csökkenthetik a kalciumszintet.
A kalciumhiány tünetei:
– álmosság és fáradtságérzet;
– a fogzománc kopása
– törékeny körmök és haj;
– depresszió;
– a menstruációs ciklus zavara, fájdalmas menstruáció;
– csontritkulás kialakulása.
A kalciumhiány a menopauza idején a legveszélyesebb a nők számára, mivel a csontok törékennyé válnak, és gyakoribbak lehetnek a törések. A tej és tejtermékek mellett a következő élelmiszereket érdemes beépíteni az étrendbe: bab, lencse, tengeri hal, datolya, káposzta és tojás. Ugyanakkor a szezámmag és a mandula is nagyszerű kalciumforrások lehetnek.
4. Jód
A statisztikák szerint minden második ember jódhiányos. A jód a hormontermelés legfontosabb eleme, kezdve az anyagcsere-folyamatokkal.
A jódhiány következményei:
– Pajzsmirigybetegség;
– hirtelen súlygyarapodás;
– csökkent memória és szellemi aktivitás;
– hangulatingadozás;
– figyelemzavar;
– bőr- és hajproblémák;
– csökkent immunitás.
A szervezet a jódot a táplálékból nyeri, így a hiány fő oka az egészségtelen táplálkozás. A megfelelő mennyiségű jód beviteléhez fogyasszunk tenger gyümölcseit és halakat, de az algasaláta is nagyszerű forrása lehet ennek a nyomelemnek, ahogy a jódozott só is.
5. Cink
Minden ötödik ember cinkhiányban szenved. Ez a nyomelem fontos az immunrendszer kialakulásához, a szövetek regenerálódásához és az agyműködéshez. Cinkhiány esetén a gyerekek növekedése és szellemi fejlődése lelassul. A cinkszint csökkenésének oka az egészségtelen táplálkozás, a vízhajtók és az alkohol rendszeres fogyasztása, valamint különböző bélrendszeri betegségek.
A cinkhiány jelei a szervezetben:
– hajhullás;
– memóriazavarok;
– nehezen gyógyuló sebek és zúzódások;
– gyenge szaglás.
Ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben cinkhez jussunk, fogyasszunk marhahúst, pulykahúst, csirkehúst, tojást, tökmagot, szezámmagot és földimogyorót.
Ennek az 5 alapvető nyomelemnek a hiánya negatívan befolyásolja az általános közérzetünket és egészségi állapotunkat, krónikus betegségek, stressz és álmatlanság kialakulásához vezethet, ezért fontos a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend betartása.