Connect with us

Egyéb

Hatalmas orvosi áttörés: újra jár egy lebénult férfi – Ezzel a módszerrel érték el a csodát

Hatalmas orvosi áttörés: újra jár egy lebénult férfi – Ezzel a módszerrel érték el a csodát

Hatalmas orvosi áttörés: újra jár egy lebénult férfi – Ezzel a módszerrel érték el a csodát

Egy lebénult férfi képes járni pusztán az agyi utasításainak megfelelően, köszönhetően annak az elektronikus idegrendszeri implantátumcsomagnak, amely az orvosi gyakorlatban először ért el ilyen bravúrt, sőt már-már csodát, teljesen megváltoztatva a beteg életét.

Gert-Jan Oskam, a 40 éves holland férfi 12 évvel ezelőtt egy kerékpáros-balesetben lebénult. Az agyában lévő elektronikus implantátumok a gerincén lévő további implantátumon keresztül vezeték nélkül továbbítják gondolatait, agyi jeleit a lábába és a lábfejébe. „Úgy érzem magam, mint egy kisgyerek, aki járni tanul. Hosszú volt az út, de most már fel tudok állni és meg tudok inni egy sört a barátommal. Ez egy olyan öröm, amit sokan nem vesznek észre” – mondta Gert-Jan Oskam a BBC-nek, aki nemcsak állni, hanem már lépcsőzni is tud.

Még évekbe telik a klinikai alkalmazás

A Nature című folyóiratban bemutatott fejlesztést svájci kutatók vezették, élükön Jocelyne Bloch idegsebésszel a Lausanne-i Egyetem docensével, aki az implantátumok beültetésének kényes műveletét végezte. Az ideg-helyreállítási laboratórium vezetője hangsúlyozta, hogy a rendszer még mindig az alapkutatás stádiumában van, és évek választják el attól, hogy a bénult betegek számára elérhetővé váljon. A BBC Newsnak azonban elmondta, a csapat célja, hogy az eljárás a lehető leghamarabb kijusson a laboratóriumból a klinikára.

„Számunkra nemcsak az a fontos, hogy tudományos kísérletet végezzünk, hanem az is, hogy végül több gerincvelő-sérült ember számára tegyük elérhetővé, akik már hozzászoktak ahhoz, hogy az orvosoktól azt hallják, hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy soha többé nem fognak mozogni” – mondta Bloch.

A Gert-Jan Oskam mozgását helyreállító műtétet 2021 júliusában végezték el. Bloch két kör alakú, 5 cm átmérőjű lyukat vágott a koponya mindkét oldalán, az agynak a mozgás irányításában részt vevő régiói felett. Ezután két korong alakú implantátumot helyezett be, amelyek vezeték nélkül továbbítják az agyi jeleket – a páciens szándékait – a fején lévő sisakhoz rögzített két érzékelőhöz.

A svájci csapat kifejlesztett egy algoritmust, amely ezeket a jeleket lefordítja a láb és lábizmok mozgatására vonatkozó utasításokká egy második implantátumon keresztül, amelyet Oskam gerincvelője köré helyeztek. Az idegsebész ezt egy bonyolult beavatkozással a járással kapcsolatos idegvégződésekhez csatlakoztatta.

Ez az új, lézeres légzéselemző készülék azonosítja a rákot, a Covidot, a fertőzéseket és sok más betegséget

Ez az új, lézeres légzéselemző készülék azonosítja a rákot, a Covidot, a fertőzéseket és sok más betegséget

A kutatók megállapították, hogy néhány hetes tréning után Oskam járókeret segítségével már képes volt felállni és járni. A projektet vezető Grégoire Courtine, a lausanne-i műszaki egyetem, az École Polytechnique Fédérale (EPFL) professzora szerint a mozgása lassú, de egyenletes. „Nagyon megható látni, hogy ilyen természetesen jár. Ez egy paradigmaváltás ahhoz képest, ami korábban rendelkezésre állt” – mondta.

Az agyi implantátumok Courtine professzor korábbi munkájára épülnek, amikor csak a gerincbeültetést használták a mozgás helyreállítására. A gerincimplantátum felerősítette az agyból a gerincoszlop sérült részéhez érkező gyenge jeleket, és a számítógép előre programozott jelei tovább fokozták azokat.

Szemmel látható a technológia fejlődése

Egy 2018-as beavatkozás után David M’Zee lett az első páciens, akit sikeresen kezeltek gerincimplantátummal, olyannyira, hogy a feleségével közös babát is vállalhatott, ami korábban nem volt lehetséges. Tavaly pedig arról számolt be a BBC, hogy ugyanennek a technológiának az eredményeként Michel Roccati lett az első ember, akinek a gerince ugyan teljesen át volt vágva, mégis újra járni tudott.

Mindkettőjüknek hatalmas előnyük származott a műtétből, de a járásuk előre beprogramozott és robotikusnak tűnik. Emellett a tervezett mozgásukat a számítógéppel összhangban kell tartaniuk, meg kell állniuk és vissza kell állítaniuk, ha kiesnek a szinkronból.

Gert-Jan Oskamnak csak gerincimplantátuma volt, mielőtt az agyi implantátumokat beültették volna. Azt mondja, hogy most már sokkal jobban tudja irányítani a dolgokat. „Korábban úgy éreztem, hogy a rendszer irányít engem, de most én irányítom.” Sem a korábbi, sem az új rendszer nem használható folyamatosan. Ezek terjedelmesek és még kísérleti stádiumban vannak. Ehelyett a betegek a gyógyulásuk részeként hetente néhányszor egy-egy órán át használják őket. A járás edzi az izmaikat, és a rendszer kikapcsolása után is helyreállt a mozgásuk egy bizonyos fokozata, ami arra utal, hogy a sérült idegek visszanőhetnek.

A végső cél a technológia miniatürizálása. Courtine és Bloch Onward Medical nevű spin out cége fejlesztéseket hajt végre a technológia kereskedelmi forgalomba hozatala érdekében, hogy az emberek mindennapi életében is használható legyen. „Közeledik. Gert-Jan 10 évvel a balesete után kapta meg az implantátumot. Képzeljük el, amikor néhány héttel a sérülés után alkalmazzuk az agy-gerinc interfészünket. A gyógyulás lehetősége óriási” – mondja Courtine professzor a BBC szerint.

BLIKK DOSSZIÉmappa
mappa

orvosi technológia

Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával
könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

Rajongsz a sportokért? Mi is!

Exkluzív hírekkel, naprakész eredményekkel és izgalmas szurkolói tartalmakkal várunk, hogy mindig képben legyél kedvenceidről!
www.sportal.hu – Együtt a lelátón!

orvosi technológia

implantátum

eltört a gerince

lebénult

agy-gép interfész

Forrás

 

Continue Reading

Ajanlo

To Top