Pénzügy
Óriási lehúzás az Algopyrin: már fillérekért megkaphatod ugyanazt a fájdalomcsillapítót a gyógyszertárakban! Itt a lista a gyógyszerekről, a hatóanyag ugyan az, de negyed annyiba kerül!
A magyarok egészségügyi kiadásainak jelentős részét teszik ki a gyógyszerköltségek, melyet az utóbbi másfél év drágulásai hullámait követően sokaknak egyre nehezebb kigazdálkodni. Nem csoda, ha sokan keresik a spórolási trükköket már a patikákban is, nem csak az élelmiszerboltokban. Az egyik ilyen kevesek által ismert fortély, ha az ismert, sokat reklámozott márkájú gyógyszer helyett – mint amilyen az Algopyrin – az ugyanolyan hatóanyagú, kevésbé ismert, olcsóbb készítményt választják. Most egy TikTok-videó hívta fel a figyelmet egy ilyen gyógyszerre.
A 10 szemes Panalgorin 232 forintért kapható a gyógyszertárakban, és ugyanúgy 500 mg metamizol-nátrium hatóanyagot tartalmaz, mint az Algopyrin. Utóbbinak a 10 szemes kiszerelése nagyjából 1700 forintnál kezdődik. Mindkét gyógyszer erős fájdalom- és lázcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású, alkalmazható középerős és erős fájdalmak csillapítására: fejfájásra, fogfájásra, sérülést vagy műtétet követő akut erős fájdalomra, görcsös fájdalmakra, daganatos megbetegedéseket kísérő krónikus fájdalmakra, mozgásszervi fájdalmakra, neuralgiákra. Alkalmasak továbbá magas láz csillapítására rövid időn belül és hatásuk legalább 4-6 órán keresztül tart.
A TikTokon felbukkant videóban Kovács Roxána arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyanolyan hatóanyag mellett mekkora különbség van a két gyógyszer árában. A Panalgorin ugyanis mindössze 232 forint:
Nem a Panalgorin egyébként az egyetlen ilyen olcsóbb Algopyrin alternatíva. Ugyanúgy 500 mg metamizol-nátriumot tartalmaz tablettánként az Algozone 500 mg tabletta is, melyből 20 szem 400-500 forint. A 10 szemes Doloryn 500 mg tabletta 1000 forint – bár a többihez képest drágább, még mindig olcsóbb, mint az Algopyrin. A 20 szemes Flamborin 500 mg tabletta 1300-1500 forint, így még mindig feleannyi, mint az ismertebb márka. Vagy ott van az egyszerűen csak Metamizol Stada 500 mg néven kapható tabletta és más “Metamizol” néven forgalmazott termékek, vagy az Optalgin 500 mg tabletta is. Rengeteg helyettesítő terméke van az Algopyrinnek, melyek jellemzőbben olcsóbbak is.
Mitől olcsóbb egyik-másik gyógyszer, ha ugyanaz a hatóanyaguk?
A válasz sokrétű. A gyógyszergyártásban általában ha egy gyártó kifejleszt egy új gyógyszert, új hatóanyag kombinációt, arra rengeteget költ előzetesen. Azonban magát a gyógyszert csak – kereskedelmi szempontból – viszonylag rövid ideig forgalmazhatja csak egyetlen gyártó, ezt az időszakot követően a többi gyártónak joga van “lemásolni” a gyógyszert. Ezek a generikumok, vagy generikus gyógyszerek, melyek ugyanolyan hatóanyagot tartalmaznak, viszont a gyártóknak nem kellett kifizetni a fejlesztési költséget, így jóval olcsóbban adhatja a szert.
Sokszor felmerül a betegekben, hogy különbözhet-e egy generikum egy eredeti gyógyszertől. Igen, különbözhet, de csak segédanyagokban. Ez nem változtatja meg a gyógyszer hatását, azonban néhány érzékeny beteg számára fontos lehet. (Például lehetséges, hogy az egyik generikum tartalmaz laktózt, míg a másik nem.) Általánosságban viszont nincs különbség a két gyógyszer között.
Másrészt egy-egy nagyobb gyártó rengeteget költhet reklámra, hogyha például fájdalomcsillapításról van szó, akkor az a márkanév ugorjon be azonnal a betegeknek. A reklámköltségek is beépülhetnek az adott készítmény árába. Továbbá rengeteg tényező befolyásolhatja ezeken túlmenően is, miért kerül két ugyanolyan hatóanyagú gyógyszer többe vagy kevesebbe, ami gyártónként, esetenként eltérő lehet.
Ha szeretnénk tudni, létezik-e ugyanolyan hatóanyagú, de olcsóbb gyógyszer, ezt ellenőrizhetjük a magyar gyógyszerhatóság honlapján, vagy kérhetünk ebben segítséget a patikákban.