Gasztro
Duplázd meg ingyen a paradicsomtermést, zseniális amit meg az anyósom tanított
Duplázd meg ingyen a paradicsomtermést, zseniális ez a trükk
Ha nem szeretnél túl sokat palántákra költeni, vagy nem sikerült eleget kinevelned, akkor ezt a módszert neked találták ki! Mutatjuk, hogyan lehet kétszer annyi töved, mint amennyit ültetsz májusban!
Ha valamiért nem sikerültek jól idén a saját nevelésű paradicsompalántáid, vagy eleve a piacon akartad megvásárolni őket, akkor mutatunk egy módszert, amivel akár az egész kertedet teleültetheted paradicsommal akkor is, hogy májusban csak kevés palántát tudsz elültetni. A trükk lényege, hogy év közben szaporítsd a meglévő paradicsomnövényeidet; így egészen a fagyokig újabb bokrokat tudsz nevelni. Mutatjuk, hogyan csináld!
Tartsd meg a hónaljhajtásokat
Aki termesztett már paradicsomot, az tudja, hogy időnként ezeket a növényeket meg kell metszeni; a fő szárból kiinduló levelek tövében is hoz hajtásokat a paradicsom, amiket ki kell vágni, hogy ne bokrosodjon el a növény. Ezek általában a komposztálóban végzik, de kiválóan lehet róluk szaporítani a paradicsomot, ezért idén ne dobd el, hanem tartsd meg őket; ebből készíthetsz új növényeket.
Készítsd elő a dugványt
Ha csak úgy leszúrod a kerti földbe a lemetszett hajtást, ugyan van rá esély, hogy gyökeret fog ereszteni, de igen kevés. Ha biztosra szeretnél menni, akkor készíts belőle dugványt. Vágd le 15-20 centiméteres hosszúságúra a hajtást, csipkedd le a leveleket a szár alsó részéről, hagyj meg a tetején 1-2 levelet. Ha vannak rajta virágrügyek, vágd le róla, ne vigyék el az energiát. Ezután jöhet a gyökereztetés, amit megtehetsz vízben áztatással és földben is.
Tedd pohárba
Eressz vizet egy pohárba vagy befőttes üvegbe, állítsd bele a hajtásokat, és tedd az egészet egy napos helyre. Egy hét múlva már láthatod a gyökérkezdeményeket, és ki is lehet ültetni az új palántát. A vízben gyökereztetett növény gyökerei sérülékenyek, óvatosan ültesd, ne törjenek le.
Dugd el a földbe
Ezzel a módszerrel erősebb gyökerei lesznek a paradicsomnak. Tölts meg virágfölddel egy palántázó cserepet, alaposan nyomkodd le, majd egy vékony bottal fúrj bele lyukat. Ebbe a lyukba dugd bele a paradicsomhajtást, majd alaposan nyomkodd el körülötte a földet; a cél az, hogy a nedves közeg mindenhol érintkezzen a szárral, hiszen így fejlődnek ki a gyökerek. A cserepet állítsd meleg, árnyékos helyre, majd egy hét után fokozatosan szoktasd a napfényhez a növényt, akárcsak a palánták edzésénél. Ha már elég erősek a palánták, ki is ültetheted őket a kertbe. A dugványt a kerti földbe is ledughatod, főleg, ha sok hónaljhajtást metszettél, hiszen vesztenivalód nincs; de biztosabban gyökeret ereszt, ha bent dugványozod a paradicsomot.