Connect with us

Mindennapok

Ezen az általános iskolás matekpéldán vitatkozik a fél internet – Te meg tudod oldani?

Kivel ne fordult volna elő, hogy egy alapműveleteket tartalmazó matekpéldára a lehető legnagyobb magabiztossággal rávágta a rossz választ? Ez mindaddig nem olyan bosszantó, amíg ebből nem kerekedik egy fél világon átívelő vita, amelyben olyan emberek győzködik egymást, akik jó eséllyel soha nem is látták egymást. A közösségi oldalakon keringő, nagyjából az általános iskola alsó tagozatán tanultak alkalmazását megkívánó matematikai feladványok alatt többnyire vadidegen felnőtt emberek posztolják a saját eredményeiket, néhányan pedig napokon át győzködik magukat és egymást a saját igazukról.

Mi nemrég ebbe a matekpéldába futottunk bele, és még ha a közösségi oldalakon nem is, a szerkesztőségben azért kis híján ölre mentünk miatta:

A Twitter népe egy január 15-e óta keringő poszt alatt zajló vitában arra jutott, hogy az eredmény attól függően lehet 1 vagy 4, hogy a válaszoló melyik országban járt iskolába. Ez nem is csak az eredménynél, hanem már a feladvány értelmezésénél is komoly vihart kavart, néhány kommentelő ugyanis soha nem találkozott még azzal, hogy az osztást egymás feletti két pont (:) jelölte volna. Volt olyan is, aki szerint a válasz érettségiig 4, a matematikából felsőfokú tanulmányokat is folytatók körében viszont 1. A kommentfolyamban azonban felbukkan egy hasonló problémát Youtube-videóban elmagyarázó matematikus is, aki szerint az efféle virális példák azért nagyon bosszantók, mert a matematikai problémák sokszínűségének a valódi szépségét homályosítják el egy pontatlanul felírt művelet segítségével. Ő viszont nem árulta el, hogy szerinte mi az eredmény.

Saját kútfőből nem ment, szóltunk az MI-nek

A Qubit szerkesztőségében az 1 és a 4 három-három szavazatot kapott, pedig mindenki Magyarországon végezte az iskoláit, és senki nem matematikus. Miután hiába győzködtük egymást, a mesterséges intelligenciához fordultunk. A ChatGPT-t három próbálkozásra kétféle választ adott. A program 3.5-ös verziója szerint az eredmény 6, és ugyanerre jutott a Bing chat kiegyensúlyozott verziója is, amelyen a 4.0-ás ChatGPT fut.

Precízre hangolt módban a Bing chat közelít a humán teljesítményhez: 4.

A 4-re szavazó kollégákat ez már-már meggyőzte, de az 1 hívői nem adták fel egykönnyen: megkérdeztünk néhány olyan szakembert, akik mindennapi munkájuk során így vagy úgy matematikával foglalkoznak.

  • Tanulság #1: Ha netán rossz eredményt kapsz egy egyszerű matekpélda megoldásakor, ne add fel: keress egy matematikust, aki úgy fogja elmagyarázni, miért lehet mégis igazad, hogy a felét sem érted a levezetésnek.
  • Tanulság #2: Az eredmény érettségiig mindenképpen 4, néhány egyetemi matekszigorlat után még mindig lehet 4, de valójában inkább 1.
Continue Reading

Ajanlo

To Top