Connect with us

Egyéb

65 év felettiek jogosítványhoz jutását szigorítani kellene – véli a szakember, íme a részletek!

A MEB információi szerint az év első felében Magyarországon 6523 személyi sérüléssel járó közúti baleset történt, amelyek közül 996 esetben a 65 év feletti sofőrök voltak a felelősek. Ez a szám újra felveti a kérdést: biztonságosan vezethetnek-e az idősebbek, és milyen hatással van jelenlétük a közúti forgalom biztonságára?

Kapitány Tibor, a Több mint jogsi autósiskola vezetője kifejtette a hirado.hu-nak, hogy a rendszer szigorítására van szükség, mivel a mostani szabályozás nem feltétlenül alkalmas arra, hogy megítélje az idősebb sofőrök tényleges vezetési képességeit.

Az idősek vezetési alkalmasságának felmérése

Kapitány szerint a jelenlegi orvosi vizsgálatok nem elegendőek, hiszen csak a fizikai állapotot mérik fel, de nem mutatják meg, hogyan vezet az illető forgalomban. „Az orvosok csupán az alapvető egészségi állapotot mérik fel, de az, hogy valaki a forgalomban is biztonságosan vezet-e, külön szakértelmet igényel” – nyilatkozta. Szerinte szükséges lenne közlekedési szakemberek bevonása és egy 20 perces gyakorlati vizsga bevezetése, amely során kiderülne, hogy az idős sofőr valóban képes-e biztonságosan közlekedni.

Külföldi példák a szigorúbb szabályozásra

Több országban már szigorúbb feltételekhez kötik az idősebb korúak jogosítványának megtartását. „Például 70 éves kor felett egyes országokban külön engedély szükséges a vezetéshez” – mondta Kapitány, hangsúlyozva, hogy Magyarországon is érdemes lenne átgondolni a hasonló szabályok bevezetését. A szakértő szerint, ha a jogosítvány megújításához szükséges vizsgálatok gyakrabban történnének, az segíthetne a balesetek számának csökkentésében.

A család szerepe az idősek vezetésének megfigyelésében

Kapitány külön felhívta a figyelmet arra, hogy a családnak is szerepe van az idősebb hozzátartozók vezetési képességeinek figyelemmel kísérésében. „A legnagyobb felelősség a családé, hiszen ők látják a legjobban, hogy idős szerettük még képes-e biztonságosan vezetni” – emelte ki, ezzel hangsúlyozva a hozzátartozók fontos szerepét.

Miért szükséges a rendszer szigorítása?

Kapitány Tibor szerint a jelenlegi magyar szabályozás nem garantálja teljes mértékben a közlekedés biztonságát. „Ez nem arról szól, hogy meg akarjuk vonni az idősektől a vezetési jogot, hanem arról, hogy csak azok vezessenek, akik képesek biztonságosan részt venni a forgalomban” – mondta. A cél tehát nem az idősek kirekesztése, hanem a közlekedés biztonságának garantálása.

Bár a közlekedési szabályok módosítása időigényes folyamat, Kapitány szerint a közlekedésbiztonság érdekében szükséges egy szigorúbb, átfogó vizsgálati rendszer bevezetése. Ez segítene abban, hogy az idősebb vezetők is megőrizzék megfelelő vezetési képességeiket, és így minden közlekedő nagyobb biztonságban legyen az utakon.

Continue Reading
Click to comment

Ajanlo

To Top