Kert
Nagyszüleimtől örököltem ezt a kopott kanapét, már majdnem kidobtam amikor a férjem szólt: Bízd rám! Nézzétek mit alkotott:
A nagyszülők házában évekig állt ez a kopott kanapé, ami rengeteg emléket őrzött, de egyre inkább tehernek tűnt. Már azon gondolkodtam, hogy ideje megszabadulni tőle, hiszen nem illett a modern nappalinkba, és a huzata is kopott, foltos volt. Pontosan azon a napon, amikor végleg döntöttem volna, a férjem megállított. „Ne dobd ki, bízd rám!” – mondta mosolyogva. Nem tudtam, mire készül, de kíváncsian hagytam neki teret, hogy kibontakozzon.
Az átalakítás kezdete
Mint minden felújítás, ez is a kanapé teljes szétszerelésével kezdődött. Először a régi huzatot távolította el, majd alaposan átnézte a belső részeket. Megállapította, hogy a szerkezet még jó állapotban van, de az ülőfelületet tartó gumipántok teljesen elhasználódtak, ezeket tehát mindenképpen cserélni kellett. Szerencsére talált erős, szintetikus pántokat, amelyek sokkal tartósabbak lesznek, mint az eredetiek.
Az anyag kiválasztása
A férjem aprólékosan felmérte, mennyi anyagra lesz szükség az új huzathoz. Kiszámolta, hogy körülbelül 2 méter 40 centiméter szövet kellene, de biztosra akart menni, ezért 3 métert rendelt. A huzat színének világoszöldet választott, amit egy internetes áruházból vásárolt, mert ott olcsóbb volt, mint a helyi boltokban.
Váratlan fordulat: projekt megszakítás
Az élet azonban közbeszólt. Más barkácsprojektek – mint egy elegáns kis asztalka, egy sminkasztal és egy puff felújítása – hirtelen előrébb kerültek a prioritási listán, így a kanapé átalakítása félbeszakadt. Négy hónapig állt a kanapé csupasz kerettel a garázsban, míg végül visszatért hozzá, de ekkor új ötlet született: mi lenne, ha nem is világoszöld, hanem mély lila lenne az új szövet? A kanapé így sokkal drámaibb és merészebb hatást keltene.
Egyedi részletek megőrzése és újítások
A kanapé karfáinak eredeti huzata különleges dizájnt követett, amit mindenképpen meg akartunk tartani. A párnákra azonban új stílust álmodott meg: kontrasztos szegélyt kapnak, amit 5 mm-es zsinórral díszített. A zsinórt egy helyi barkácsboltban találta, majd egy hozzá illő anyaggal fedte be. A párnák belsejébe 10 cm vastag habszivacs került, amit egy extra réteg szintetikus anyaggal vont be, hogy még kényelmesebb legyen.
Az utolsó simítások
A kanapé lábai sem maradhattak ki az átalakításból. Speciális olajjal kezelte őket, amit aztán egy viaszréteggel fedett be, hogy a fa tartós maradjon és fényesebb hatást keltsen.
Végül, a megújított kanapé készen állt. A férjem egy igazán egyedi és szemet gyönyörködtető bútordarabot alkotott, amely tökéletesen illik a nappalinkba. A lila szín, a kontrasztos szegélyek és az eredeti elemek kombinációja új életet lehelt ebbe a régi kanapéba.
Mit gondoltok az átalakításról? Mennyire volt szerintetek sikeres? Szerintem egy remekmű született, és örülök, hogy nem dobtuk ki! Manapság mindent kidobunk és újat veszünk, pedig sok minden felújítható!