Recept
Ti még emlékeztek még a sütésálló lekvárra? Annak idején tömbökben lehetett kapni és áttetsző zsírpapír volt rajta és nem is tudtam volna elképzelni finomabb buktát úgy, hogy eleve a mama készítette: Tudjátok végy egy kis szeretetet és fűszerezd meg egy csipetnyi jósággal és tegyél bele mindenképpen sütésálló lekvárt, mert attól lesz az igazi :)
Ti még emlékeztek még a sütésálló lekvárra? Annak idején tömbökben lehetett kapni és áttetsző zsírpapír volt rajta és nem is tudtam volna elképzelni finomabb buktát úgy, hogy eleve a mama készítette: Tudjátok végy egy kis szeretetet és fűszerezd meg egy csipetnyi jósággal és tegyél bele mindenképpen sütésálló lekvárt, mert attól lesz az igazi 🙂
Aki evett ilyet nyomjon egy megosztást!
A hitlerszalonna: Egy történelmi nevet viselő édesség
A hitlerszalonna egy régebbi magyar édesség, amely a második világháború idején vált ismertté. Nevét a különös és egyben ironikus elnevezésről kapta, ami valószínűleg a háborús idők és az élelmiszerhiányok humoros kritikájaként született. Az elnevezés mögötti történet ma már sokak számára kevésbé ismert, de az édesség a mai napig kapható néhány helyen.
A hitlerszalonna tulajdonképpen egy édes, piros színű zselészerű tömb, amelyet általában kókuszzsal vagy más édes morzsalékokkal szórnak meg. Az édesség alapanyaga többnyire gyümölcsízű cukormáz vagy zselatin, amelyet cukorral, glükózzal és különféle aromákkal ízesítenek.
A második világháború alatt és után az édességet sokszor osztották ki gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, mint egyfajta vigasz a nehéz időkben. A hitlerszalonna ma már inkább ritkaságnak számít, és bár a neve ellentmondásos lehet, az édesség továbbra is része a magyar kulturális örökségnek.
A mai napig fellelhető néhány cukrászdában vagy régi édességeket árusító boltokban, ahol a történelmi emlékezet mellett a nosztalgikus ízek kedvelői is megtalálhatják. Az édesség, noha nevében és történetében viharos múltat hordoz, egy különleges darabja Magyarország kulináris múltjának.