Sztársztorik
14 éve hunyt el Bujtor István: így emlékszik rá az özvegye, Judit
14 éve hunyt el Bujtor István: így emlékszik rá az özvegye, Judit
Bujtor István, a Balázs Béla-díjas színművész idén már 13 éve, hogy nincs közöttünk.
Bujtor István 1942. május 5-én született, még Frenreisz vezetéknévvel, majd 2009-ben 67 éves korában érte őt a halál. A közönsége és a tévénézők azonban a mai napig nem felejtették el, ki is volt ő és, hogy milyen névjegyet hagyott maga után.
A színpadon olyan klasszikusokban játszhatott kiemelt szerepeket, mint A makrancos hölgy, A vágy villamosa, vagy a Száll a kakukk fészkére. Ám ezen kívül a képernyőn is találkozhattak vele a nézők: A kőszívű ember fiai, a Fiúk a térről, az Egri csillagok, Az oroszlán ugrani készül, vagy a Fekete gyémántok egytől egyig szegényebb alkotások lennének az ő jelenléte nélkül.
A Magyar Rádió 6-os stúdiója a Humorfesztivál műsorának felvételekor Bujtor (középen) Koncz Gábor és Básti Lajos színművészek társaságában Fotó: Fortepan /Szalay Zoltán
Különleges orgánumának köszönhetően a hangja is örökre beleégett a közönségbe, gondoljuk csak a Bud Spencer-filmekre, melyekben Bujtor kezdte szinkronizálni a legendás pofonosztót. Az olasz színészhez való hasonlósága pedig annyira megihlette, hogy elkezdett formálódni a fejében egy igazán különleges karakter körvonala. Ebből lett a kiváló rendőrnyomozó Ötvös Csöpi, aki az évek alatt több mint egymillió embert ültetett le a képernyők elé.
13 éve hunyt el
Bujtor István 2009 júliusában váratlanul rosszul lett. A korábban makkegészséges színészt a veszprémi kórházba szállították, ahol mesterséges kómában tartották. A család felhatalmazása alapján azt lehetett tudni, hogy Bujtor István szervezetében súlyos fertőzés lépett fel, és életveszélyes állapotban került a kórházba, ahol szeptember 24-ig az intenzív osztályon kezelték. A színészlegendát ezután mentővel szállították át Budapestre, ám sajnálatos módon a művész egy nap múlva elhunyt.
A mai napig nem tisztázott, milyen betegség támadta meg a szervezetét. Korábban az a hír is felröppent, hogy Bujtor a színészkörökben akkoriban oly divatos, méregtelenítő diéták egyikét követte, amely rossz hatással volt az egészségére. Az állítást Frenreisz Károly, a színész testvére viszont határozottan cáfolta.
A hivatalos tájékoztatásban végül tüdőembólia és légzési elégtelenség szerepelt és Bujtor végzetes betegségéhez Candida-fertőzés vezetett. A színész-rendezőt Balatonszemesen helyezték örök nyugalomra bátyja, Latinovits Zoltán mellé.
Így emlékeznek rá a pályatársai
Koltai Róbert többször dolgozott együtt Bujtorral, a színész 80. születésnapja alkalmából úgy emlékezett vissza rá, hogy elképesztően jó humorú ember volt, ám a munkában szigor jellemezte.
– Egyszer éjszaka, az ő javaslatára, bevetődtem a Velencei-tóba egy meleg nap után, de nem volt nálam fürdőnadrág. István eközben összeszedte a parton hagyott ruháimat, és eldugta őket, miközben én mit sem sejtve lubickoltam a vízben. Amikor kimentem, sehol sem találtam a ruháimat. Aztán kiderült a turpisság, jót nevettünk rajta, és végre felöltözhettem – mesélte a Jászai-Mari díjas színész korábban a Blikknek.
Továbbá azt is megosztotta:
Hatalmas veszteség, hogy ő már nincs velünk. Nagyon jó ember volt, mindig lehetett rá számítani, és ha egyszer-egyszer kölcsönkértem tőle, akkor még arra is vette a fáradságot, hogy elhozza nekem, amit kértem. A munkában pedig profizmusra törekedett.
Gór Nagy Mária az 1981-ben bemutatott Haladék című film forgatásain ismerte meg Bujtor Istvánt, akivel onnantól kezdve örök barátok lettek. Kicsivel ezután készítették a Pogány Madonnát, a színésznő pedig nem sokkal azelőtt vált el az első férjétől, Szurdi Miklóstól.
– István rengeteget segített nekem akkor is, meg persze, azután is, ha szükségem volt rá, mindig támogatott. Örök igazság, hogy nem a szavak, hanem a tettek számítanak, és ezt ő tudta. Akármennyi munkája, teendője volt, szakított rám időt, és ezért örökre hálás leszek neki. Pótolhatatlan személy az életemben, a legjobb barátom volt – idézte fel pályatársa alakját a színésznő.
Mindezek mellett azt sem felejthetjük el, hogy az egyedi hangulatú mozik közben Bujtor Istvánnak végig hű társa volt a Kardos doktort alakító Kern András, akivel egy máig legendás barátság alakult ki köztük.
– Valahogy úgy ismerkedtünk meg, hogy egy Krupszkaja nevű szállodában laktunk Leningrádban, egy szovjet–magyar koprodukciós film volt, és rengeteget kellett kint lenni, és emlékszem, az én szobámban nem folyt a víz valahogy… hát ,voltak ott hibák! Bejött a Pista, megfogta és kitépte az egész szerkezetet, csapot, zuhanyt, mindent! És akkor így dőlt a víz… Most már folyik!… A barátság olyan, mint a szerelem. Nyilván van valamilyen kémiája a barátságnak is, és az létrejött – elevenítette fel kettejük közös történetét még egy 2017-es megemlékezésen Kern.
Bujtor István Tímár Évával / Fotó: Fortepan
A Balaton őrzi az emlékét
Bujtor István a nyári szünidőt Tihanyban töltötte feleségével, ahol közel húsz éve megalapította a szabadtéri színpadot is. A színházat 13 éve a színész neje, Judit vezeti, Bujtor István családjának egykori lakóhelyén pedig minden év augusztus 20-a környékén megrendezik a Bujtor István Filmfesztivált is. Ezen 2010-től a balatonszemesi Latinovits Zoltán Alapítvány kezdeményezésére minden évben független és amatőr alkotók vesznek részt.
2013. május 5-én, születése 71. évfordulóján Balatonfüreden, a Vitorlás téren felavatták Bujtor István egész alakos szobrát. Farkas Ádám Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész alkotása kormányosként ábrázolja Bujtort a Rabonbán (30-as cirkáló) hajón. A szobrot kritikák is érték, mivel Bujtor alakja a Balatonnak háttal van elhelyezve. A helyiek „Balatoni legenda” címmel illetik a szobrot.
Bujtor István szobra Balatonfüreden / Fotó: Fuszek Gábor
Özvegyének gyásza örökké tart
Bujtor Judit egy három évvel ezelőtt egy interjú során vallott arról, hogy férjét nem lehet elfelejteni. Akkor arról is beszélt, hogy a gyász örökké tart, az idő talán segít rajta.
Lehet, ezt sok ember nem hiszi el, de én úgy gondolom, hogy bizony kaptam már jelzéseket. És az nekem megkönnyített egy csomó dolgot. Nem csak döntéseket, magát az életvitelemet, az életemet
– nyilatkozta korábban Judit, aki elmondta:
Bujtor István felesége, Judit örökké őrzi a színész emlékét / Fotó: Ringier Archív
„Én a filmjeit soha nem néztem meg, a Balatonba tíz éve, amióta ő nincs a lábamat nem tettem be, pedig hívnak vitorlázni, sok barátom van. Nekem az egy lezárt fejezet.”