Connect with us

MEGDÖBBENTŐ üzlet! El sem hiszed, mennyi pénzt keresnek a lehullott levelekkel – egy zacskó 1200 forintba kerül!

Jászvásár városában elképesztő üzletet csináltak abból, amit más csak szemétnek lát: a lehullott levelekből. A helyi közszolgáltató cég ugyanis összegyűjti a parkokból és utcákról a száraz leveleket, majd természetes komposzttá alakítja őket, amelyet később zsákos kiszerelésben értékesítenek. Egy 20 literes zsák ára  körülbelül 1200 forint.

A begyűjtött növényi hulladékot a cég munkatársai mechanikus és kézi módszerekkel gyűjtik be – lombfúvókkal, gereblyékkel és teherautókkal szállítják el a város parkjaiból. Az egyik legismertebb terület, ahol tonnaszám gyűlnek a levelek, a Copou park, amely minden ősszel vastag, színes levéltakaró alá kerül – most azonban ez a természetes „hulladék” értékes nyersanyaggá vált.

A leveleket a város komposztáló üzemébe viszik, ahol több mint 150 köbméter anyagot dolgoznak fel szezononként. Az üzem 400 köbméteres kapacitással rendelkezik, és a komposzt érlelési folyamata körülbelül két és fél hónapot vesz igénybe. Ezután a kész komposztot részben a városi zöldterületek karbantartására használják, a maradékot pedig a lakosság számára értékesítik.

A városi hatóságok szerint ez a megoldás nemcsak környezetbarát, hanem gazdaságilag is előnyös: ha a levelek a földön maradnának, tavaszra tönkretennék a gyepet. A kb 3 millió forintos beruházással létrehozott komposztáló három éve működik sikeresen, és példát mutat abban, hogyan lehet a természet hulladékából értékes erőforrást teremteni.

Hirdetés
To Top