Pénzügy
Bréking: vízumkorlátozásokat vezet be az USA minden magyar állampolgárral szemben
A két kormány közötti kapcsolatokat az utóbbi időben megterhelte, hogy Budapest elhalasztotta a svéd NATO-csatlakozásról szóló parlamenti szavazást, és a magyar kormány korlátozta az LMBTQ-jogokat – írja a Reuters.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közleményében közölte, hogy a magyaroknak az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) keretében kínált érvényességi időt azonnal két évről egy évre csökkentik, és hogy a rendszer keretében csak egyszeri látogatásra lesz lehetőség, többszöri látogatásra nem.
Ez a változás azonnal hatályba lép, és mindaddig érvényben marad, amíg az alapjául szolgáló biztonsági aggályokat nem orvosolják – írják. Az ESTA érvényességének csökkentése csak az ezen értesítés hatálybalépése után beérkezett új ESTA-kérelmeket érinti, és nem visszamenőleges hatályú. A 2023. augusztus 1-je előtt kiadott ESTA-engedélyek továbbra is két évig és többszöri beutazásra érvényesek – áll a közleményben.
Magyarország 2011 és 2020 között mintegy egymillió embernek – főként a szomszédos államokban élő magyar nemzetiségűeknek – adott állampolgárságot “anélkül, hogy megfelelő biztonsági intézkedéseket tett volna személyazonosságuk ellenőrzésére” – közölte az amerikai nagykövetség.
Egy magas rangú amerikai kormánytisztviselő szerint a módosítások nem vonatkoztak a vízummentességi program másik 39 résztvevőjére, azok csak Magyarországra vonatkoztak.
Rendszerszintű probléma van, vagyis több százezer útlevelet állítottak ki 2011 és 2020 között anélkül, hogy a személyazonosság ellenőrzésére vonatkozó követelmények megvoltak volna
– mondta a tisztviselő.
Arra a kérdésre, hogy az intézkedés összefüggésben van-e más, a két kormány közötti súrlódásokat okozó kérdésekkel, a tisztviselő azt mondta: “Az Egyesült Államok nagy figyelmet fordít Magyarország döntéseire”, hozzátéve azonban, hogy a lépés nem értelmezhető úgy, mint más kérdésekkel kapcsolatos üzenet.
A tisztviselő szerint a magyarországi biztonsági réseket már jóval Oroszország ukrajnai inváziója előtt azonosították.
A Reuters kiemeli, hogy a korlátozásokat egy nappal azután léptették életbe, hogy a Fidesz bojkottálta az ellenzéki pártok által összehívott parlamenti ülést, amelyen Svédország NATO-pályázatáról kellett volna szavazni. A szavazást végül nem tartották meg.
Svédország tavaly, Oroszország ukrajnai inváziója után kérte felvételét a NATO-ba, de Törökország és Magyarország tiltakozása miatt egyelőre nem tudott belépni a katonai szövetségbe.
2014-ben az Egyesült Államok hat magyarnak megtiltotta a beutazást az Egyesült Államokba, idén pedig a Nemzetközi Beruházási Bank egyik magyar tisztviselője került szankciós listára
A közlemény 9:30-kor került fel az amerikai nagykövetség weboldalára, a hír összefüggésben lehet a forint ma délelőtti gyengülésével.